Külla külla kutsuvad külad Saaremaa Toidufestivalil uudistama!
MENÜÜ

Külla Külla

11.09 | kell 12.00-18.00 | Muhu ja Saaremaa

KÜLLA KÜLLA KAARDI SAAD TRÜKKIDA, KUI KLIKID SIIA

Navi Cup asukohakaardi leiad pärast osalejate kirjeldusi, sealt leiad ka õpetuse kuidas saad NC kaardi oma telefoni alla laadida.

Saaremaa ja Muhu külad kutsuvad Sind endale Külla Külla, tutvuma külade lugudega ja maitsma põnevaid maitseid. Tule kohale – saad osa ka viikingi lõuatäie pakkumistest!

Saaremaa Toidufestivali raames kutsuvad Külla Külla Saare maakonna erinevad külad, avades oma külade külamajad, seltsimajad, külaväljakud või muu külale olulise koha Sinu jaoks. Iga paik on eriline ja tutvumist väärt!

Külade avatud uste eesmärk ongi tutvustada Saare maakonna kogukondade lugusid, kooskäimise kohtasid, majade ehitamise põhjuseid, ajalugu ja nende käekäiku tänasel päeval. Tutvustame oma tegemisi, pakume kehakinnitust, ajame mõnusat juttu. Võib juhtuda, et tänu “Külla külla” päevale leiad endale meelepärase koha, kus tähistada koos sõpradega sünnipäeva, klassi või lennu kokkutulekut või teha hoopis midagi muud.

Kindlasti on igal külal ka üllatusi selleks päevaks.

Külla külla OLULINE INFO:

Palun võta kaasa SULARAHA! Küladest leiad võimaluse osta kaasa põnevaid tooteid, maitseid nautimiseks kohapeal – seda kõike saab sularaha eest.

Viikingi lõuatäis

Lisaks pakutavale kehakinnitusele, leiad nii mõneski kohas menüüst toidu, mille kohta saab öelda viikingi lõuatäis 🙂 

Lääne-Saaremaalt, Salmelt, üle 10 aasta tagasi, leitud muinaslaevad on arvatavasti ümber kirjutamas maailma viikingiaegset ajalugu. Siiani teati, et läänemaailma arengus suurt rolli mänginud viikingiaeg algas aastal 793. Veidi varasemasse aega dateeritud Salme laevad  koos 41 luustikuga, keeravad ajaloos tõenäoliselt uue lehekülje. Mida nad siin Saaremaa rannikul tegid? Kes nad olid? Nendele küsimustele proovivad teadlased leida lõplike vastuseid tänaseni.

Just viikingitest on inspiratsiooni saanud meie seltsimajad ning igas kohas leiad teemakohase viikingi lõuatäie menüüst. Iga seltsimaja laseb oma mõtetel lennata ja toob Sinuni maitsed, mida võiksid süüa tänapäeva viikingid või mida sõid kunagi viikingid või..

Viikingi lõuatäied, mis ootavad maitsmist:

Auhinnamäng

Sul on võimalus lisaks põnevale Saare maakonna seiklusele osaleda ka auhinnamängus, kus saab võita tooteid, mille seltsmajad välja pannud.

Osalemiseks on vaja:

PEAAUHIND

BUSSITUUR 

Huviline saab kaasa sõita giiditud bussituuril, mida sel korral on kaks. Tuurid algavad ja lõpevad Kuressaares.

Tuur: Auhinnatud külad 

11.45 start Kuressaarest
Tuuri programmis:

Tagasi Kuressaares 17.00

Tuur: Muhust kaarega Saaremaa küladesse

11.30 start Kuressaarest
Tuuri programmis:
  • Mätja-Tareste seltsimaja
  • Nõmmküla külaväljak
  • Kavandi külamaja
  • Metsküla seltsimaja
Tagasi Kuressaares 17.00
Kirjeldused kuhu küladesse buss Sind viib ja mis kohapeal pakutakse vaata altpoolt.
OLULINE!

Pilet: 5 €/ 1 inimene, 10 aastane ja noorem reisib tasuta
Koht tuleb broneerida ette: meilil toidufestival@saaremaatourism.ee , saad saata sõnumi meie Facebooki kaudu või telefonil +372 5050100

Bussituuri toimumist toetab Saarte Koostöökogu

Hoiame loodust

Meie seltsimajadel on kõigil oma lugu ning neile on kogunenud ka erinevaid nõusid. Oleme otsustanud sel erilisel päeval pakkuda Sulle head ja paremat ainult päris nõudelt.

Muinsuskaitsepäevad

9.-12.09 toimuvad üle Eesti ka Muinsuskaitspäevad   – mille teemaks on PEIDUS PÄRAND
Osad meie vahvad seltsimajad on üles leidnud oma peidetud pärandi ning tutvustavad neid Sullegi. Mis peidus – leia üles programmidest 🙂

Üritust jäädvustatakse ja need avalikustatakse Saaremaa Toidufestivali Facebookis, Instagramis ja kodulehel.

Seltsimajad kutsuvad Külla külla:

Atla Sadamahoone

Asukoht: Atla küla, Saaremaa vald

Atla küla oma sadamaga on kõige läänepoolsem punkt Eestis, nagu ütelda, me elame maailma lõpus!

2021 aasta juuni kuus valminud Sadamahoone on alles nii värske, et isegi muru pole veel korralikult kasvama hakanud. Aga ilus on meil siin ja küllap on ka vanad viikingid Atla külasse seemet jätnud. Eakad külaelanikud on rääkinud, et kui vanasti kalalaev sisse tuli, olid kadakate alused armunuid täis!

PROGRAMM

Programm on meil kalurikülale vastav.

Karala külamaja

Asukoht: Karala küla, Saaremaa vald

Karala küla moto: püsik püüab püsida, vanur väärikalt vananeda, noor noorust nautida, suvik sõprust sõlmida

PROGRAMM

Kell 12.00 avame külamaja uksed ja kell 18.00 keerame lukku jälle.

Otsi üles meie peidetud pärand –  külasta Karalas Roopa randa, kus asub mälestusrist kõigi mereõnnetustes hukkunutele ja puuskulptuur mõõkkala Josefiinega. Skulptuuri autor hiidlane Maire Põldma. Mõõkkala randus Karalas Katri rannas 04.augustil 1998.aastal. Kala pikkus 2.47 ja kaal 81 kg.

Kavandi seltsimaja

Asukoht: Väike-Võhma küla, Saaremaa vald

Kavandi kandi selts loodi juba 2003 aastal ja tema koduks sai Kavandi koolimaja.  Seltsi kuulub 9 küla – Väike Pahila, Suur Pahila, Väike Võhma, Järveküla, Kavandi, Randküla , Kirderanna, Hindu, Raugu külad. Selles üle 100 aastases majas on olnud mitmeid asutusi peale kooli: vallamaja, kauplus, postkontor, kolhoosi kontor ja isegi vangimaja. Kutsume küll seltsimajaks, kuid igapäevastes juttudes kutsume ikka maja koolimajaks.

Eesti Vabariigi 100.sünnipäevaks tegime seltsile uue aia, mille triibutasime Jaani kihelkonna värvidega.

Mis praegu siis seltsimajas toimub? Kogukonna inimesed ja kaugemaltki korraldavad seal oma tähtpäevi, igal aastal on jaanipäev, vahel ka keegi telgib kauni seltsimaja õuel.

PROGRAMM

Peale kõike seda söömist ja mängimist saad teada, miks pead edaspidi tagasi tuleme meie hubasesse majja.

Tule külla!

Kõljala külamaja

Asukoht: Kõljala küla, Saaremaa vald

Kõljala külamaja haldab Kultuuriselts Kevade, mis on asutatud Kõljala piirkonna elanike poolt. Seltsi liikmeteks on ümberkaudsete külade elanikud. Ühiselt pälviti ka tiitel Aasta küla 2019 milleks sai Kõljala külade piirkond, kuhu kuuluvad viis küla – Kõljala, Kaali-Liiva, Eiste, Masa ja Reeküla.

Otsi üles meie peidetud pärand – külamaja juures asub Kõljala mõisa kuivati-sepikoda, mis tänaseks kahjuks avariilises olukorras. Ehitatud 19.sajandil.

Kõrkvere  seltsimaja

Asukoht: Kõrkvere küla, Saaremaa vald

Kõrkvere selts loodi 2012.a. Tegutseme 1927.a. ehitatud Kõrkvere endise koolimaja ruumides. Meie seltsi kuulub  9 küla – Kõrkvere, Leisi, Keskvere, Ula, Talila, Kanissaare, Muraja, Kakuna, Kübassaare.

PROGRAMM

Otsi üles meie peidetud pärand – meie suuname Sind Tornimäe uuele kalmistule, et leiaksid üles paljude jaoks teadmata mälestusmärgi II maailmasõjas hukkunutele.  Mälestusmärgi autor on  Ülo Õun ja see on tehtud 1984

Käesla külaväljak

Asukoht: Käesla küla, Saaremaa Vald

MTÜ Käesla Arenguseltsi eestvedamisel on rajatud kunagise Käesla rüütlimõisa õuele külaväljak. See on omapärase miljööga, kus kohtuvad tänapäev ja vana iidne elustiil.

Meie juures saab istuda püstkojas lõkke ääres või koguda energiat energiatoolil. Süüa maasees küpsetatud lammast või istuda kaminatule ääres külakeldris, nautida kontserti või lüüa tantsu tantsupõrandal. Lastele on oma lastenurk ja noortele kogu väljak. Meie külas tervikuna, peale loodusrüpes elamise, leidub aastaringi puuskulptuuridest 100 seent ja muid kujusid. Nii me elame käsikäes loodus ja inimene.

PROGRAMM

Kell 12.00 avame Käesla külaväljaku värava ja kell 18.00 värav sulgub.

Käesla on põnevil ja ootab!

Metsküla seltsimaja – endine Metsküla mõis/koolimaja

Asukoht: Metsküla, Saaremaa vald

Hoone renoveerimist alustas 2010. aastal MTÜ Metsküla Küla Selts. Seltsimajas tegutseb Metsküla lastehoid, raamatukogu, kogukonnaköök ja MTÜ Metsküla Küla Selts.

PROGRAMM

Otsi üles meie peidetud pärand – rajatavas Metsküla mõisa pargist leiad Metsküla kool 100 pühendatud mälestusmärgi, mille autor on Peeter Sai.

Mätja -Tareste Seltsimaja

Asukoht: Mätja küla, Saaremaa vald

Oleme käputäis entusiaste, kes usuvad, et elu maal on siiski võimalik. Võimalikkusest saime lõplikult aimu 2009 aastal, mil asutati küla selts ja asuti renoveerima seltsimaja, endise kolhoosi kuivati ja viljalao hoonesse, mis tänaseks pea täielikult renoveeritud.

Meil on käinud külas palju erilisi inimesi, kuid puudu oled veel Sina!

Tule ja saa osa meie tehtust ja koge maitseid mis ergutavad meeli!

PROGRAMM

Kell 18.00 sulgeme uksed ja jääme teid ootama külla, meie külla, juba järgmiste ürituste raames!

Nasva Küla Selts  – Nasva kalarand

Asukoht: Nasva kalarand, Saaremaa vald

Saare maakonna Aasta Küla 2021 on Nasva alevik! – just sellise tunnustuse on Nasva Külaselts oma tegemiste eest saanud.

Nasva kaluriküla sündis 19. sajandi algul üle nasvade kulgeva postimaantee äärde ja Saaremaa veerohkeima jõe kallastele. Nasva peamine tegevusharu on seotud kalanduse ja merendusega ning läbi ajaloo on külal olnud väga tugev kogukondlik tegevus ja ühtekuulumine. Üle 80 aasta tagasi sai küla kogunemiskohaks Nasva klubi ja on seda siiani. Kuigi elanike arvu kasvuga muudeti küla formaalselt alevikuks, on see rahva südametes siiski säilinud aktiivse ja toimeka kalurikülana.

PROGRAMM

Vaada, kui sa 11. septembri oomikul ärkad ja sul pole mujale minna, siis tule meitele Nasvale külla külla. Kellu 12 paiku oled sa oodatud meite kalaranda. Sääl Nasva toimekamad naised ja mehed oodavad.

Ole moekas ja tule Nasvale külla külla – ootame Sind kalarannas!

Otsi üles meie peidetud pärand – Vana kaluri skulptuur Haugiga. Havi käsul meie tahtel leia pärand. Supiks ei kõlba aga pilti saab teha. Skulptuur asub Nasva Klubi juures ning selle on teinud kalurite auks Hillar Lipp koos puussepa õpitoa lastega.

Nõmmküla külaväljak Põhjarannik MTÜ

Asukoht: Nõmmküla küla, Muhu vald

Kaunil Muhu saarel asuv Nõmmküla Külaselts on loodud eesmärgiga pakkuda kohalikule elanikkonnale (ja kogu muhulaste kogukonnale) kultuurilist meelelahutust, kokkusaamise võimalusi ja soov on edendada kohalikku külaelu.

Viimastel aastatel on Muhumaa põhjaranniku avastanud paljud uusarendajad ja ka väikeettevõtjad. Viimastest on väga tegus Muhu Liha TÜ, kes remontis endale ruumid endisesse klubihoonesse. Eelmisel suvel korraldasime koos kohvikute päeva ja kaasatakse neid ka nüüd.

Külaselts Põhjarannik MTÜ korraldab tavaliselt jaanipäeva ja osaleb Muhu kohvikutepäeval.  2021 aastal osaleti oma küla ja tegemistega ka Saaremaa Aasta Küla konkursil, kust väljuti nominendina ja saadie komisjonipoolne tunnustus. Rõõm on tõdeda, et aktiviseerunud on koostöö teiste kohalike  tegijatega. Koostöös MTÜ-ga Seltsielu sai avatud vanas klubihoones Nõmmküla küla tutvustav näitus.

PROGRAMM

Nägu laulusalm ütleb – tule tule vuatama!

Selline natuke salapärane sai meite info, aga väga täpseks ei julge minna, sest elu näitab, et asjad võivad muutuda.
Ja natikse peab ikka üllatuseks kah jääma 🙂

Otsi üles meie peidetud pärand – meitel oo neid palju, aga me suuname sind hoopis Koguva külla. Koguvas on üks asjamees monumenti pandud, nimelt meite kirjamies Juhan Smuul.  Otsi tema sealt peidust välja.

Paadla Kandi Seltsi Kõrkküla seltsimaja

Asukoht: Kõrkküla, Saaremaa vald

Saaremaa maakonna Rahva lemmikküla 2021 – just nii ägeda tunnustuse on Paadla Kandi Selts saanud rahvalt 🙂 

Paadla Kandi Selts tegutseb Kõrkkülas, endises Kärla kolhoosi Paadla osakonna sööklas, kaheteistkümnendat aastat. Läbi aastate tähistame küünlapäeva, vastlapäeva ja naistepäeva, korraldanud sügislaata ja külade kokkutulekut. Traditsiooniks on saanud ühiselt jaanipäeva ja jõulude tähistamine. Viimastel aastatel oleme teinud koos kokkamisi meie uues seltsimaja köögis.

PROGRAMM

Viiking Sinder kutsub külla Kõrkkülla

Sakla seltsimaja

Asukoht: Sakla, Saaremaa vald

Seltsimaja on ehitatud Uue-Lõve postijaama rentniku Aleksander Mihkelsi elumaja vundamendile 1957. aastal. Uutmiste ja paranduste läbi on saanud majast tõeline küla kodu. Keskusse kuulub seltsimaja, muuseum (raadio, kolhoosi asutamine jne), kohvik, külaistemaja, Sakla raamatakogu, saun ja kiigeplats. Selts on tegutsenud 20 aastat. Suureks rikkuseks on meil eakate tantsurühm Viktooria. Läbi aastate oleme hoidnud ja säilitanud rahvakultuuri traditsioone  ning kogunud ajalopärandit  jägmistele põlvedele.

Kuulsust oleme saanud kogeda  sailaada korraldamiste  ja  raadiomuuseumi tutvustamisega.

PROGRAMM

Pärand elab ja areneb! Meile meeldib siin – tule külla!

Otsi üles meie peidetud pärand –meie majast leiad näituse, kus leiad 25 Olustvere kandi mehe, Voldemar Luht, tehtud mini hobuskulptuuri. Skulptuurid iseloomustavad läbi aegade hobuste abil tehtud erinevaid tegevusi. Voldemar Luht on kokku teinud selliseid skulptuure üle 500.

Tõnija Külamaja  -Tõnija klubi

Asukoht: Tõnija küla, Saaremaa vald

Hoone on ehitatud kolhoosi algusaastatel 1957.  Üks osa hoonest oli klubi, kus näidati kino, tegutsesid mitmed isetegevusringid ja peeti pidusi.  Teine pool hoonest ehitati kolhoosi kontoriks. Klubi hoone renoveerimine ja tänapäevatingimustega vastavusse viimine on toimunud alates 1998. aastast seltsi liikmete eesvedamisel.

Tõnija Küla Selts on loodud 2001. aastal. Põhitegevuseks on piirkonna külade elanikke ühendavad üritused, talgud, peod, matkad ja külakokkutulekud jm.

PROGRAMM

Otsi üles meie peidetud pärand – meist umbes 2 km kaugusele jääb Tuulingumäe tarandkalme, on oma võimsatest kividest müüridega üks suurejoonelisemaid Saaremaal. Tarandkalmeid kui niisuguseid said endile lubada vaid eliidi hulka kuuluvad perekonnad. Kui juba tuled külla meile on kindlasti hariv avastamine ka need üle kahetuhande aasta vanused kalmed, mis on ilusti leitavad ja varustatud olulise infoga.  Tõnija seltsimajast mööda teed edasi sõites tuleb teeääres suur infotahvel. Kõik on kergesti leitav.  Alati jääb ka seltsimajast küsimise võimalus.

Võhma külamaja

Asukoht:Võhma, Saaremaa vald

Alates 2008. aastast on endine Võhma koolimaja saanud täiesti uue hingamise.  Kunagisest lagunemisohus hoonest on Võhma Kultuuri- ja Spordiseltsi eestvedamisel ning kohaliku kogukonna ja KOV toetusel saanud kogukonna pärl, mida teatakse ja tuntakse nii lähemal kui kaugemal.

Meile kogukonna aktiivsed liikmed korraldavad pidusid ja üritusi, mis jäävad kauaks meelde. Meie tähelepanu on suunatud kohaliku elukeskkonna parandamisele: uued ideed ja vanad head traditsioonid – kuidas neid põimida ning suurendada omaalgatuslikkust kogukonnas. Seega on meil siin üks lahe seltsimaja ja äärmiselt huvitavad ja nutikad inimesed.

PROGRAMM

Meil on:

Tule uudista meie peidetud pärandit – kohtute tõelise viikingiga, kes viib teid väidetavalt viikingiajastul kuuluvale Võhma maalinnale ja räägib selle ajaloost. Arvatakse, et linnus oli ka kultusekohaks, kus viidi läbi rituaale.

Asukohakaart:

Kuidas lihtsalt üles leida:

Lisaks kodulehele tulevale kaardile leiab õige pea kõik seltsmajad ka NaviCup äpist

NaviCup äpiga leiad seltsimajad, kes kutsuvad külla külla

Ära siis unusta Saaremaa seltsimajad kutsuvad KÜLLA KÜLLA!

Saaremaa Toidufestivalil on lisaks kodulehele ka oma Facebook ja Instagram 
Oleme tänulikud kui jagad ka meiega oma maitseelamusi, selleks palun oma Instagrammi postitustel kasutada #saaremaatoidufestival või täägi meie Facebooki oma FB postitusi tehes @saaremaatoidufestival. Sinu nõusolekul jagame parimaid pilte ka meie sotsiaalmeedias.

 

Saarte Koostöökogu logo

Leader logo

muinsuskaitseamet logo

 

 

Toetajad