MENÜÜ

Külla külla

11.09 | kell 12:00-18:00 | Saaremaa

KLIKI ja SIIT SAAD TRÜKKIDA OMALE KAARDI.  Asukohakaardi leiad allpoolt. – kaardid tulevad üles juuli esimseses pooles

Saaremaa seltsimajad kutsuvad Sind endale külla külla, tutvuma külade lugudega ja maitsma põnevaid maitseid. Tule kohale – saad osa ka toit ujub pakkumistest!

Saaremaa Toidufestivali raames avavad oma uksed Saare maakonna erinevate kihelkondade külamajad ehk  seltsimajad kutsuvad külla külla. Iga paik on eriline ja tutvumist väärt!

Seltsimajade avatud uste eesmärk ongi tutvustada Saare maakonna kogukondade lugusid, majade ehitamise põhjuseid, ajalugu ja nende käekäiku tänasel päeval. Tutvustame oma tegemisi, pakume kehakinnitust, ajame mõnusat juttu. Võib juhtuda, et tänu avatud seltsimajade päevale leiad endale meelepärase koha, kus tähistada koos sõpradega sünnipäeva, klassi või lennu kokkutulekut või teha hoopis midagi muud.

Kindlasti on igal seltsimajal ka üllatusi selleks päevaks

OLULINE:

Enne kui kodust välja astud, vaata et võtaksid kaasa SULARAHA. Seltsimajadest leiad võimaluse osta kaasa põnevaid tooteid, maitseid nautimiseks kohapeal – seda kõike saab sularaha kasutades.

Viikingi lõuatäis

Lisaks pakutavale kehakinnitusele, leiad nii mõneski kohas menüüst toidu, mille kohta saab öelda viikingi lõuatäis 🙂 

Lääne-Saaremaalt Salmelt, üle 10 aasta tagasi, leitud muinaslaevad on arvatavasti ümber kirjutamas maailma viikingiaegset ajalugu. Siiani teati, et läänemaailma arengus suurt rolli mänginud viikingiaeg algas aastal 793. Veidi varasemasse aega dateeritud Salme laevad, koos 41 luustikuga, keeravad ajaloos tõenäoliselt uue lehekülje. Mida nad siin Saaremaa rannikul tegid, kes nad olid? Nendele küsimustele proovivad teadlased leida lõplike vastuseid tänaseni.

Just viikingitest on inspiratsiooni saanud meie seltsimajad ning igas kohas leiad teemakohase viikingi lõuatäie menüüst. Iga seltsimaja laseb oma mõtetel lennata ja toob Sinuni maitsed, mida võiksid süüa tänapäeva viikingid või mida sõid kunagi viikingid või..

 

Auhinnamäng

Sul on võimalus lisaks põnevale Saare maakonna seiklusele osaleda ka auhinnamängus, kus saab võita tooteid, mille seltsmajad välja pannud.

Osalemiseks on vaja:

PEAAUHIND

BUSSITUUR – lisatakse hiljemalt juuni teises pooles 

Huviline saab kaasa sõita bussituuril, mida sel korral on kaks.

BUSS ÜKS viib Sind

 

BUSS KAKS võimaldab Sul külastada


Tasu:
2 €/ 1 inimene (laps kuni 10 aastat tasuta)
Koht tuleb broneerida ette:
Mõlema tuuri algus 12:00 Kuressaarest
Bussituuri toimumist toetab Saarte Koostöökogu

Hoiame loodust

Meie seltsimajadel on kõigil oma lugu ning neile on kogunenud ka erinevaid nõusi. Oleme otsustanud sel erilisel päeval pakkuda, Sulle head ja paremat ainult päris nõudelt.

Kuidas lihtsalt üles leida:

Lisaks kodulehele tulevale kaardile leiab õige pea kõik seltsmajad ka NaviCup äpist

NaviCup äppiga seltsimajad kutsuvad külla külla

Üritust jäädvustataksee, jäädvustused avalikustatakse Saaremaa Toidufestivali Facebookis, Instagrammis ja kodulehel.

Seltsimajad kutsuvad Külla külla:

Karala külamaja

Asukoht: Karala küla, Saaremaa vald

Karala küla moto: püsik püüab püsida, vanur väärikalt vananeda, noor noorust nautida, suvik sõprust sõlmida

Kavandi seltsimaja

Asukoht: Väike-Võhma küla, Saaremaa vald

Kavandi kandi selts loodi juba 2003 aastal ja tema koduks sai Kavandi koolimaja.  Seltsi kuulub 9 küla – Väike Pahila, Suur Pahila, Väike Võhma, Järveküla, Kavandi, Randküla , Kirderanna, Hindu, Raugu külad. Selles üle 100 aastases majas on olnud mitmeid asutusi peale kooli: vallamaja, kauplus, postkontor, kolhoosi kontor ja isegi vangimaja. Kutsume küll seltsimajaks, kuid igapäevastes juttudes kutsume ikka maja koolimajaks.

Eesti Vabariigi 100.sünnipäevaks tegime seltsile uue aia, mille triibutasime Jaani kihelkonna värvidega.

Mis praegu siis seltsimajas toimub? Kogukonna inimesed ja kaugemaltki korraldavad seal oma tähtpäevi, igal aastal on jaanipäev, vahel ka keegi telgib kauni seltsimaja õuel.

Kõljala külamaja

Asukoht: Kõljala küla, Saaremaa vald

Kõljala külamaja haldab Kultuuriselts Kevade, mis on asutatud Kõljala piirkonna elanike poolt. Seltsi liikmeteks on ümberkaudsete külade elanikud. Ühiselt pälviti ka tiitel Aasta küla 2019 milleks sai Kõljala külade piirkond, kuhu kuuluvad viis küla – Kõljala, Kaali-Liiva, Eiste, Masa ja Reeküla.

Kõrkvere  seltsimaja

Asukoht: Kõrkvere küla, Saaremaa vald

Kõrkvere selts loodi 2012.a. Tegutseme 1927.a. ehitatud Kõrkvere endise koolimaja ruumides. Meie seltsi kuulub  9 küla – Kõrkvere, Leisi, Keskvere, Ula, Talila, Kanissaare, Muraja, Kakuna, Kübassaare.

Käesla külaväljak

Asukoht: Käesla küla, Saaremaa Vald

MTÜ Käesla Arenguseltsi eestvedamisel on rajatud kunagise Käesla rüütlimõisa õuele külaväljak. See on omapärase miljööga, kus kohtuvad tänapäev ja vana iidne elustiil.

Meie juures saab istuda püstkojas lõkke ääres või koguda energiat energiatoolil. Süüa maasees küpsetatud lammast või istuda kaminatule ääres külakeldris, nautida kontserti või lüüa tantsu tantsupõrandal. Lastele on oma lastenurk ja noortele kogu väljak. Meie külas tervikuna, peale loodusrüpes elamise, leidub aastaringi puuskulptuuridest 100 seent ja muid kujusid. Nii me elame käsikäes loodus ja inimene.

Metsküla seltsimaja – endine Metsküla mõis/koolimaja

Asukoht: Metsküla, Saaremaa vald

Hoone renoveerimist alustas 2010. aastal MTÜ Metsküla Küla Selts. Seltsimajas tegutseb Metsküla lastehoid, raamatukogu, kogukonnaköök ja MTÜ Metsküla Küla Selts.

Mätja -Tareste seltsimaja

Asukoht: Mätja küla, Saaremaa vald

Oleme käputäis entusiaste, kes usuvad, et elu maal on siiski võimalik. Võimalikkusest saime lõplikult aimu 2009 aastal, mil asutati küla selts ja asuti renoveerima seltsimaja, endise kolhoosi kuivati ja viljalao hoonesse, mis tänaseks pea täielikult renoveeritud.

Meil on käinud külas palju erilisi inimesi, kuid puudu oled veel Sina!

Tule ja saa osa meie tehtust ja koge maitseid mis ergutavad meeli!

Nasva Külaselts 

Saare maakonna Aasta Küla 2021 on Nasva alevik! – just sellise tunnustuse on Nasva Külaselts oma tegemiste eest saanud.

Nasva kaluriküla sündis 19. sajandi algul üle nasvade kulgeva postimaantee äärde ja Saaremaa veerohkeima jõe kallastele. Nasva peamine tegevusharu on seotud kalanduse ja merendusega ning läbi ajaloo on külal olnud väga tugev kogukondlik tegevus ja ühtekuulumine.

Üle 80 aasta tagasi sai küla kogunemiskohaks Nasva klubi ja on seda siiani. Kuigi elanike arvu kasvuga muudeti küla formaalselt alevikuks, on see rahva südametes siiski säilinud aktiivse ja toimeka kalurikülana.

Ole moekas ja tule külla Nasva külla – ootame Sind kalarannas!

Paadla Kandi Seltsi seltsimaja

Asukoht: Kõrkküla, Saaremaa vald

Saaremaa maakonna Rahva lemmikküla 2021 – just nii ägeda tunnustuse on Paadla Kandi Selts saanud rahvalt 🙂 

Paadla Kandi Selts tegutseb Kõrkkülas, endises Kärla kolhoosi Paadla osakonna sööklas, kaheteistkümnendat aastat. Läbi aastate tähistame küünlapäeva, vastlapäeva ja naistepäeva, korraldanud sügislaata ja külade kokkutulekut. Traditsiooniks on saanud ühiselt jaanipäeva ja jõulude tähistamine. Viimastel aastatel oleme teinud koos kokkamisi meie uues seltsimaja köögis.

Sakla seltsimaja

Asukoht: Sakla, Saaremaa vald

Seltsimaja on ehitatud Uue-Lõve postijaama rentniku Aleksander Mihkelsi elumaja vundamendile 1957. aastal. Uutmiste ja paranduste läbi on saanud majast tõeline küla kodu. Keskusse kuulub seltsimaja, muuseum (raadio, kolhoosi asutamine jne), kohvik, külaistemaja, Sakla raamatakogu, saun ja kiigeplats. Selts on tegutsenud 20 aastat. Suureks rikkuseks on meil eakate tantsurühm Viktooria. Läbi aastate oleme hoidnud ja säilitanud rahvakultuuri traditsioone  ning kogunud ajalopärandit  jägmistele põlvedele.

Kuulsust oleme saanud kogeda  sailaada korraldamiste  ja  raadiomuuseumi tutvustamisega.

Tõnija Külamaja  -Tõnija klubi

Asukoht: Tõnija küla, Saaremaa vald

Hoone on ehitatud kolhoosi algusaastatel 1957.  Üks osa hoonest oli klubi, kus näidati kino, tegutsesid mitmed isetegevusringid ja peeti pidusi.  Teine pool hoonest ehitati kolhoosi kontoriks. Klubi hoone renoveerimine ja tänapäevatingimustega vastavusse viimine on toimunud alates 1998. aastast seltsi liikmete eesvedamisel.

Tõnija Küla Selts on loodud 2001. aastal. Põhitegevuseks on piirkonna külade elanikke ühendavad üritused, talgud, peod, matkad ja külakokkutulekud jm.

Võhma külamaja

Asukoht:Võhma, Saaremaa vald

Alates 2008. aastast on endine Võhma koolimaja saanud täiesti uue hingamise.  Kunagisest lagunemisohus hoonest on Võhma Kultuuri- ja Spordiseltsi eestvedamisel ning kohaliku kogukonna ja KOV toetusel saanud kogukonna pärl, mida teatakse ja tuntakse nii lähemal kui kaugemal.

Meile kogukonna aktiivsed liikmed korraldavad pidusid ja üritusi, mis jäävad kauaks meelde. Meie tähelepanu on suunatud kohaliku elukeskkonna parandamisele: uued ideed ja vanad head traditsioonid – kuidas neid põimida ning suurendada omaalgatuslikkust kogukonnas. Seega on meil siin üks lahe seltsimaja ja äärmiselt huvitavad ja nutikad inimesed.

Ära siis unusta Saaremaa seltsimajad kutsuvad KÜLLA KÜLLA!

Saaremaa Toidufestivalil on lisaks kodulehele ka oma Facebook ja Instagram 
Oleme tänulikud kui jagad ka meiega oma maitseelamusi, selleks palun oma Instagrammi postitustel kasutada #saaremaatoidufestival või täägi meie Facebooki oma FB postitusi tehes @saaremaatoidufestival. Sinu nõusolekul jagame parimaid pilte ka meie sotsiaalmeedias.

 

 

 

 

Kaart

 

PDF KAART – PRINDI ISE VÄLJA

Toetajad